על הפרויקט

 

 

  פרויקט ארכימדס

 

לפני מספר שנים הפקולטה לכימיה בטכניון פתחה שעריה ויזמה את התכנית של שילוב תלמידי תיכון בלימודים האקדמאים במקביל ללימודיהם בתיכון. שם התכנית "ארכימדס"

מהו פרויקט ארכימדס?

 

עיקרו של הפרויקט הוא הענקת חינוך אקדמי גבוה בכימיה לתלמידי תיכון.  הפרויקט קולט כל שנה כ-50 תלמידי תיכון מצטיינים ונמשך על פני 3 שנים, עד לסיום בית הספר התיכון. במסגרת הפרויקט לומדים התלמידים קורסים טכניונים בכימיה, הלימודים יתקיימו בפקולטה לכימיה בטכניון, ומזכים בנקודות קרדיט, אשר יעמדו לרשותם ( עד 5 שנים אחרי השרות הצבאי) במידה ויחליטו בשלב כלשהו להמשיך את לימודיהם בטכניון, או בכל מוסד אקדמי אחר בארץ.

 

מה מטרת הפרויקט?

  • חשיפת תלמידים מוכשרים למדעי הכימיה, במיוחד תלמידים, אשר נטייתם הטבעית היא למצוינות מתמטית – פיזיקאלית.
  • יצירת עתודה של בוגרי כימיה בעלי רמת הישגים גבוהה ביותר, אשר תקדם את התעשייה הכימית ואת המחקר האקדמי בישראל.
  • שינוי משמעותי בתדמיתו הציבורית של מקצוע הכימיה ושל התעשייה הכימית, והטמעת העובדה שהכימיה מקיפה מגוון של טכנולוגיות מודרניות, בעלות תרומה קריטית לכלכלת ישראל.
  • יצירת מודעות בקרב תלמידים, הורים ומורים לחשיבותה ומרכזיותה של הכימיה בתעשיית ההי-טק הישראלית.
  • מיצוב מעמדה של הפקולטה לכימיה בטכניון כפקולטה המובילה בישראל, הן במישור המדעי והן בפעולותיה למען הקהילה והסביבה.

 

כיצד מתבצע הפרויקט?

  • בשלב הראשון מאותרים כ-250 תלמידים מבתי ספר תיכוניים בארץ, המתאימים להשתתף בתוכנית. פעולת האיתור מתבצעת בסוף חופשת הקיץ, בשיתוף עם בתי הספר.
  • בשלב השני, מקבלים חודש ניסיון חינם. בחודש זה התלמידים לומדים ונבחנים על החומר הנלמד ומתבצע תהליך המיון, זאת כדי לבחור את 50 המועמדים המתאימים ביותר לתכנית. הבחירה נעשית בעיקר על פי ההישגים של התלמיד במשך החודש. לפי קריטריונים של מצוינות אישית, יצירתיות, סקרנות מדעית ומוטיבציה.
  • הלימודים מתקיימים בקמפוס הטכניון, כאשר במהלך השנה הראשונה מתקיימים הלימודים בימי שישי במשך כ- 6 שעות במשך שני סמסטרים.  ימי קורס המעבדה ביסודות יינתן ע"פ  אילוצים באותה שנה. התלמידים מוסעים לטכניון בהסעה מאורגנת ממקומות איסוף מרכזיים, הלוך וחזור.
  • בסיום הקורסים נבחנים התלמידים בבחינות סמסטר. הבחינות זהות לבחינות בהן נבחנים כל הסטודנטים בטכניון ומתקיימות באותו מועד של הבחינות הטכניוניות.

 

הפרויקט נותן הזדמנויות שווה לכל התלמידים, ללא הבדל יכולת כלכלית ורקע חברתי.

התכנית נמשכת  3 שנים במסגרתה צוברים התלמידים כ-30 נקודות אקדמיות. פתיחת שנים ב-ג מותנת במינימום נרשמים לשנים אלו.

 

המקצועות הנלמדים  בשנת הלימודים הראשונה הם: יסודות הכימיה (5 נק'),

כימיה אורגנית1 (5 נק'), מעבדה ביסודות הכימיה (1 נק'). המקצועות הנלמדים בהמשך(נתון לשינוי) הם: כימיה אורגנית 2

(4 נק'), קינטיקה כימיה (2.5 נק'), תרמודינאמיקה כימית  (4 נק'), חלק מהתלמידים מצליחים ללמוד מקצועות נוספים (כימיה של פולימרים, כימיה אנליטית 1, מעבדה בכימיה אורגנית, מעבדה בכימיה אנליטית ).

התלמידים המעוניינים להמשיך בלימודיהם האקדמיים יכולים  לדחות  גיוסם לצה"ל עד לסיום הלימודים. בכל מקרה, הנקוד האקדמי נשמר להם עד 5 שנים מיום השחרור מצה"ל.

 

במסגרת הפרויקט התלמידים מקבלים: צוות מרצים מיוחד, כל המתקנים, המעבדות, שרותי הספרייה ועוד.

למרות שכר הלימוד המסובסד, חלק ממשפחות התלמידים לא יכולות לשאת בנטל הכלכלי. לכן, ממומנים אותם תלמידים מצטיינים במלגות לימוד מטעם הפקולטה ומתרומות.

הפרויקט זוכה להצלחה רבה בקרב תלמידים מאזור הצפון המורחב. תכנית זו ייחודית ויקרה מאוד, היא אינה יכולה להתקיים לאורך זמן ללא תרומות ותמיכה כספית קבועה. גיוס התרומות והתמיכה הכרחיים להמשך קיומו והרחבתו של מפעל חשוב זה. פרויקט זה מקרב את התלמידים למדע ולכימיה בפרט ובא להעשיר בעתיד את התעשייה והיי-טק בכוחות המצוינים הנמצאים בקרב הנוער בישראל. התוכנית הנה תובענית ולכן הנשירה גדולה של כ- 50%. אלה שנשארים בתוכנית הנם תלמידים מעולים. על האיכות היוצאת דופן של התלמידים האלה ניתן ללמוד מהעובדה שחלק מבוגרי הפרויקט של התוכנית גויסו ליחידת מחקר איכותית וסודית בצבא, וחלקם לומדים במסגרת העתודה בפקולטות השונות.

 

תלמידים מתוכנית "ארכימדס" משתתפים בהצלחה במפעל נוסף המנוהל על ידי הפקולטה לכימיה בטכניון-"כימיאדה": תחרות ארצית בכימיה לתלמידי כתות ט-יב ונכללים למשלחת ישראל לאולימפיאדות בינלאומיות.

 

 

 

 

ט.ל.ח

2016/7